Gyógyászati segédeszközök kiegészítő használata nem csupán biztonságos, hanem lerövidíthetik a gyógyulás idejét, megkönnyíthetik kórházi vagy akár a házi betegápolást.
Az alábbi leírásban a gyógyászati segédeszközök különböző típusait ismerhetjük meg részletesebben.
Járást, helyváltoztatást segítő eszközök:
- botok, többlábú botok
- mankók
- járókeretek
- rollátorok
- kerekesszékek
Mankók, járóbotok
A hónaljmankó nem csak az alsó végtag terhelésének csökkentésére szolgál, hanem gyakorlatilag az érintett alsó végtagot helyettesíti.
Könyökmankó pedig a járás stabilizálására, az alsó végtag terhelésének csökkentésére szolgál.
A járóbotok sérült láb részleges tehermentesítésére, valamint a mozgáskoordinációs zavaroknál a járóképesség javítására szolgálnak. Bal- és jobbkezes kivitelben is létezik. A járás stabilizálásának eszköze, használható egy, vagy egyszerre a két támbot is.
Célszerű állítható magasságú botot választani, mert ha a bot alacsonyan vagy épp ellenkezőleg, túl magasan van beállítva, akkor nem tölti be megfelelően a funkcióját. Az állítható botok magasságát, a következő képpen kell a testmagassághoz igazítani:
- Az érintett oldallal ellentétes oldali kézben kell fogni a botot
- A könyök kb. 25-30 fokos hajlított helyzetű legyen
- A bot a csípő magasságáig érjen
- A bot alsó vége kb. 10-15 cm-re, legyen a kislábujjtól
A lépcsőn járás szabálya bottal:
- A lépcsőn fölfelé az egészséges lábbal induljunk.
- Lépcsőn lefelé pedig mindig az érintett végtaggal induljunk
A bot végén található gumi szerepe csúszásmentes tapadás biztosítása, azonban könnyen elkopik. Botvég gumi éppen ezért külön is megvásárolható a gyógyászati segédeszköz szaküzletekben.
Milyen esetekben nem javasolt a bot használata?
Az egyensúlyzavarral küszködő pácienseknek nem javasolt a bot használata, ilyen esetben inkább járókeretet érdemes választani.
Járókeretet a járás biztonságának fokozására használjuk, nehezen mozgó betegeknek, műtét után a mobilizáció kezdetén nyújt nagy segítséget.
Járókeret vagy rollátor használata járásbizonytalanság vagy fizikai gyengeség esetén válhatnak szükségessé. A járókeretet járás közben emelni kell az előrehaladáshoz, ezért olyan könnyű. Négy lába gumiban végződik, ezzel biztosítva a stabilitást.
A rollátor kerekekkel van felszerelve. Hasznos segítség a bevásárlásnál is, hiszen a kosarában kisebb csomag is szállítható. (5-6 kg.) A vázszerkezetre szerelt ülőke hosszabb járás után pihenési lehetőséget biztosít, a fékek pedig a biztonságot növelik. Létezik összecsukható változata is egyszerűbbé téve a tárolását, valamint némely változat járóbot tartóval is rendelkezik. A járókeretek és a rollátorok is állítható magasságúak, mindenképpen kérjünk segítséget az első beállításkor!
A kerekesszékek a betegek helyváltoztatására, közlekedésére szolgáló eszközök. Lehetnek kézi és elektromos meghajtásúak, szobai illetve utcai kivitelben, használatuk esetén fontos akadálymentes környezet.
N E SZ É GY E L J Ü K!
Ne idegenkedjünk semmilyen segédeszköz igénybevételétől, mert használatukkal nem csak hogy javíthatunk életminőségünkön hanem használatukkal újra magabiztossá válhatunk!
A gyógyászati segédeszközök támogatásáról felírathatóságáról és kihordási idejéről a Országos Egészségbiztosítási Pénztár, Online Segédeszköz Jegyzékében lehet tájékozódni: http://sejk.oep.hu/
Copyright © 2019 Rehab-Rába Kft